JT06A-16-26P(433)
Amphenol Aerospace
654-JT06A1626P433
JT06A-16-26P(433)
Mfr.:
Description:
Circular MIL Spec Connector PLUG
Lifecycle:
New Product:
New from this manufacturer.
ECAD Model:
Availability
Stock:
Not Available
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Amphenol
Product Category: Circular MIL Spec Connector
26 Position
Pin (Male)
16-26
Plugs
16
Straight
MIL-DTL-38999 II
Solder
Cable
7.5 A
Gold
Copper
Hermetics
Brand: Amphenol Aerospace
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: Not Available
Mating Style: Threaded
Mounting Angle: Straight
Product Type: Circular MIL Spec Connector
Shell Material: Aluminum
Factory Pack Quantity: 1
Subcategory: Circular Connectors
Voltage Rating: 600 VAC, 850 VDC