929705-01-36-EU
3M Electronic Solutions Division
517-929705-01-36-EU
929705-01-36-EU
Mfr.:
Description:
Headers & Wire Housings FULL STICK HDR/36POS
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
5 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 1   Multiples: 1
3M
Product Category: Headers & Wire Housings
RoHS:
Headers
Pin Strip
36 Position
2.54 mm (0.1 in)
1 Row
Through Hole
Solder Pin
Straight
Pin (Male)
Gold
8.08 mm (0.318 in)
2.79 mm (0.11 in)
929
- 40 C
+ 105 C
Each
Brand: 3M Electronic Solutions Division
Contact Material: Copper Alloy
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: US
Current Rating: 2.5 A
Housing Colour: Black
Housing Material: Polybutylene Terephthalate (PBT)
Latching Type: Unlatched
Product Type: Headers & Wire Housings
Factory Pack Quantity: 1
Subcategory: Headers & Wire Housings
Voltage Rating: 1.5 kV